MacBook Pro 2016 je v UX pro Apple krokem zpět.

Ihned po prezentaci nových MacBook Pro s TouchBarem jsem si jeden objednal. Ne proto, že se mi líbil, ale že potřebuji vyměnit svůj MacBook Air z 2013 za stroj s větší pamětí (16GB RAM).

Já na MacBooku převážně píšu. Všemi deseti, na klávesnici nekoukám. V průměru 50% času jsem na OSX (prohlížeč, office, mail apod., zpracování dat, programování), 50% ve Windows (běžící v Parallels, bez vzajemné integrace), kde programuju ve Visual Studiu a používám tam hromadu dev tools.

Chvála TouchBaru

Dva dny jsem používal pouze nový MacBook. TouchBar zvýrazňuje principiální rozdíly mezi MacOS a Windows. OSX se ovládá přes klávesové zkratky, Fn tlačítka prakticky nepotřebujete (zatímto ve Windows je potřebujete i na základní klávesové zkraty). Proto na MacOS dává TouchBar smysl, veliký.

Pravda, pokud píšete všemi deseti, nevyužijete vymoženosti jako spellchecker na TouchBaru, protože nabízené možnosti slov prostě nevidíte. Očima se soustředíte na obrazovku, kde sledujete psaný text a pohled na klávesnici je navíc.

U kreativních činností (úprava fotek, práce s videem) je TouchBar téměr geniální.

Přesto TouchBar nechci

Přesto je TouchBar hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl tento stroj vrátit. Když by byl jediným, zvažoval bych to mnohem déle, důkladněji a s nejistým výsledkem. Ale bohužel to není jediný důvod.

Při práci ve Windows se bez Fn kláves neobejdete. Při programování ještě více, Visual Studio, v různé editory, TotalCommander, všechny tyto aplikace mají nejčastější klávesové zkratky postavené na Fn klávesách.

TouchBar je dotyková plocha s displeje,, matná, bez reliéfu. Nedává žádnou zpětnou vazbu na to, zda se dotknete (a spustíte akci pod prstem) či nikoliv. Nemá žádnou haptickou odezvu.

Pokud vám občas malíček levé ruky zabloudí nad TouchBar (kde bývá Esc), pak spuštíte různé akce (třeba v Safari Back and Forward) aniž to tušíte. Na obrazovce se dějí prapodivné věci a vy nevíte proč.

Ve Windows zapoměňte na psaní všemi deseti. Před zmáčknutím Fn klávesy se musíte podívat kde je, protože si nemůžete (jako na klávesnici hmatem) najít prostor klávesy a stiskem zmačkout. Nemůžete mít na Fn připravený prst ke zmáčknutí. Protože dotykem mačkáte.

Dlouho, intezivně jsem se pokoušel na TouchBar zvyknout. Jde to, jen má produktivita jde o 20-30% dolů, naučené flow je rozbité a neexistuje šance se dostat zpět. Protože TouchBar nemá žádný reliéf ani odezvu na zmáčknutí.

Druhý pohled: K účelu, ke kterému TouchBar vznikl, pro ovládáni v OSX se hodí skvěle. Zde reliéf nedává smysl, a zpětná vazba na stisk vadí jen trochu (a vsadím se že v další verzi ji tam Apple přidá).

Chvála MacBook Pro

Na MacBook Pro se nechají najít i dobré věci.

 • Touchpad je velmi velký, skoro až moc, ale velmi příjemný, se silnou odezvou, přesný. Žádné překvapení. Skvěle pozná dotyk položenou dlaní a ignoruje ho.
 • MacBook Pro je rychlý. SSD se čtením a zápisem nad 2Gb/s je skvělé. Prakticky rozšíření RAM.
 • Displej je fantastický.
 • Stejně tak mechanické zpracování. Měl jsem vesmírně šedou barvu. Nádhera.
 • Na TouchId (nejen odemykání prstem) si člověk zvykne.

Polovičatost a nekonzistence Apple

TouchBar není – pro mě – jediným problémem. Letos jich Apple v celém Apple ekosystému udělal abnormálně mnoho. Pojďme si je probrat:

 • Výdrž na baterii. Pro mě druhý hlavní důvod pro vrácení. Můj MacBook Air i po 3 letech se stejnou baterií vydrží o 2-3 hodiny déle (až 10 hod). Aira mohu vzít bez obav na celodenní schůzky bez nabíječky. MacBook Pro nikoliv.
 • MagSafe. Kdo nezažil, nepochopí. Nejgeniálnější věc pro denní používání MacBooků. Nechápu, proč MagSafe nezůstal (spolu s audio portem), s možnosti nabíjet přes USB-C porty. Velký nedostatek. 3rd řešení jsou polovičatá, hlavně kvůli více či méně koukajícím kusům hliníku z počítače ven.
 • Výkon/cena. Notebook stál o 30% více, než srovnatelný 13” MacBook Pro v roce 2014 (CPU výkon +- stejný, grafika 3x pomalejší, disk 4x pomalejší) s efektivní výdrží o 25% vyšší. Nárůst výkonu neodpovídá nárustu ceny. Od 2011 byl MacBook cenově srovnatelný s podobnými stroji pro Windows. Nyní cena skáče o 1/3 výše oproti kvalitou a výkonem podobným strojů pro Win, bez zjevného důvodu.
 • USB-C cable hell. Nevíte o co jde? Kuk sem (EN) či sem (CZ). Mě přechod na USB-C nevadí. Periferií jsem moc nepřipojoval (nejvíce SD cardu z kamery). A dokážu i ocenit, že se Apple snaží vše sjednotit do jednoho portu. Ale odmítám si barevně označovat, či popisovat, který – visuálně nerozlišitelný – USB-C kabel je pro nabíjení, který pro rychlý přenos dat, který umí poslat obraz do monitoru a který nikoliv, a který není vhodný na nabíjení anebo naopak nabíjet umí, ale má rychlost USB 2.0.
  To byl pro mě třetí důvod pro NE
 • Zvětšující se UX nekonzistence Apple produktů.
  • iPhone 7 (který mám) používá pro nabíjení Lightning konektor do USB. K MacBook ho bez redukce nepřipojím.
  • iPhone 7 nemá audio konektor, a sluchátka mají Lightning konektor. MacBook má audio konektor, nemá Lightning konektor a  sluchátka pro iPhone nezasunu do Apple ani přes redukci. Musím nosit dvoje sluchátka anebo audio-lightning redukci k ne-Apple sluchátkům!
  • Apple nedodává k MacBook Pro za 60.000,- plnohodnotný USB-C kabel pro rychlé přenosy dat. Musím si za 500,- koupit další. WTF!!!
  • Apple mi nedal ani k telefonu, ani k notebooku USB-C – Lightning kabel, abych mohl iPhone nabijet z notebooku. WTF!!!
  • Pokud položím MacBook na iPhone 7, tak se MacBook uspí. Myslí si, že jsem zavřel display. Cool :-(.
  • Když máte na ruce Apple Watch, odemykání MacBook Pro je sranda. Můžete napsat heslo, odemknout otiskem prstu (TouchID je bleskové) či počkat než MBP odemknou Apple Watch.
   TouchID je možné použít i na nakupování, na hodně věcí v systému kde je nutné vyplnit heslo (třeba ukázat uložené loginy v Safari), ale Apple Watch na totéž použít nejde.
  • Chaos v modelových řadách MacBook Air (co s ním bude?), MacBook a MacBook Pro a naprostá tajuplnost jak to bude dál. Podle mě sami neví.

Závěr

Apple, mých 60.000 Kč se nezasloužíš. Buď si nechám starý MBA a počkám co bude příští rok na vylepšený MBP, anebo si koupím starší MBP 2014-2015 a počkám další 2 roky. Při aktuálním intervalu novinek v MacBook světě (2-3 roky mezi generacemi a prodlužuje se to) to možná bude nejlepší řešení.

print
Tagged ,

12 thoughts on “MacBook Pro 2016 je v UX pro Apple krokem zpět.

 1. Plně s tebou souhlasím. Mám Macbook Pro 2014 v té nejvyšší možné konfiguraci a jsem rád že ho mám. Určitě ho ještě dva roky budu mít a snad do té doby bude změna u Macbooku Pro k lepšímu.

 2. Martin says:

  S cenou nelze než souhlasit, je už dost vysoká. Ohledně konektorů, je to nepříjemné přechodové období, které by měl vyřešit čas – dá se očekávat, že podoba MBP tu s námi bude následujících pár let nezměněná, takže Apple plánuje dopředu a ty kterým se to nelíbí má (tradičně) na salámu.

 3. […] Čechů, kteří se podrobněji rozepsali o zkušenostech s novým MacBookem Pro s Touch Barem, je Michal Blaha. A nutno říct, že jeho verdikt není příliš pozitivní. Nakonec totiž nejnovější […]

 4. Daniel Čada says:

  Uzamknout funkční klávesy lze v Parallels následovně: Nastavení systému/Klávesnice/Zkratky/Funkční klávesy a přidat aplikaci Parallels Desktop.app. Potom budou funkční klávesy na Touch Baru zobrazeny stabilně. Parallels navíc pro něj vyvíjí podporu.

  • michal says:

   To ja vim a tak jsem to samozrejme mel. To ale neresi problem, ktery popisuju.

 5. Twisťa says:

  diky za super postehy 🙂

  muzes prosim trosku priblizit realnou vydrz mbp (papirove to neni o moc horsi)?

  btw: myslis ze kdyby touchbar mel nejakou haptickou odezvu, tak by to pomohlo ? 🙂

  • michal says:

   1) nedelal jsem zadne presne testy. tak do 7-mi hodin, ne vice.
   2) me ano. a po vydani tohoto clanku se mi par dalsich lidi taky ozvalo, ze ji ocekavali.

 6. Karel Meloun z Bezdružic a Polžic (Afterspoon and without satellites) says:

  TouchBar je naprosto OK, je intuitivní a příjemný, skvěle se používá, ale není to must have feater.

  Hlavní předností noveho MBP 2016

  Na prvním místě je to zvuk, ten je grandiozní…nejlepší jaký kdy byl.
  Na druhém místě je to možnost dobíjení na cestách z powerbanky přes usbc.
  Na třetím místě vyšší intenzita jasu a širší gamut displeje. Mně osobně více vyhovují displeje v produktové řadě retina 2015.

  Nevýhody nového MBP2016.

  Jednoznačně absence magsafe…to je bez debat.
  U základního nonTouchBar modelu pouze dva usbc porty.

  Ad ty slátanina pana Blahy:

  “Ale odmítám si barevně označovat, či popisovat, který – visuálně nerozlišitelný – USB-C kabel je pro nabíjení, který pro rychlý přenos dat”

  Tak ten dobíjecí hoď do popelnice a používej jen jeden druh kabelu, není nic snažšího. Nemusíš si pak nic označovat.

  “Výkon/cena. Notebook stál o 30% více, než srovnatelný 13” MacBook Pro v roce 2014 (CPU výkon +- stejný, grafika 3x pomalejší, disk 4x pomalejší) s efektivní výdrží o 25% vyšší. Nárůst výkonu neodpovídá nárustu ceny. Od 2011 byl MacBook cenově srovnatelný s podobnými stroji pro Windows. Nyní cena skáče o 1/3 výše oproti kvalitou a výkonem podobným strojů pro Win, bez zjevného důvodu.”

  Tady se pozastavím u toho “bez zjevného důvodu” zase jsi mimo trubko, za prvý dlouhodobé intervence ČNB na kurz Koruny, za druhý vyšší sales tax než v USA, za třetí, do vyšších cen se promítlo i plošné zdražení všech českých premium resellerů, které proběhlo cca před dvěma lety

  Další hovadina non plus ultra:

  “Nyní cena skáče o 1/3 výše oproti kvalitou a výkonem podobným strojů pro Win”

  Prosimtě dej mi odkaz na několik kvalitou a výkonem podobných strojů s Win, protože já sice trh s laptopy sleduju, ale žádný srovntelný laptop s MBP na trhu není…

  podmínky:

  stejně kvalitní zvuk jako MBP (baf žádný takový Win laptop neexistuje)
  unibody celokovová konstrukce (baf žádný takový Win laptop neexistuje)
  srovnatelná reálná výdrž na baterii nikoliv papírová hodnota (baf žádný takový Win laptop neexistuje)
  srovnatelná úroveň ticha při provozu laptopu (baf žádný takový Win laptop neexistuje)
  stejně rychlé SSD (reálně, ne papírová hodnota) (baf žádný takový Win laptop neexistuje)
  alespoň QHD+ IPS panel….

  Najdeš spousty laptopů, které se tváří, že mají podobný výkon, jenže žádný z nich nemá srovnatelnou výdrž na baterii, žádný z nich nemá unibody celokovovou konstrukci, žádný z nich není srovnatelně tichý… nehledě na to, že žádný z nich nemá OS X.

  O kvalitě víš kulový, kdybys viděl rozebraný etalon kvality Windows laptopů Dell XPS13 pochopil bys, že je to levná čínská slepenice elektroniky v plastu mezi dvěma deskama z hliníku (mimochodem s příšerným plochým přednesem)…

  Thinkpad X1 Carbon (nad tím onanuje nejvíc Windowsáků) má parametrově docela rychlý SSD disk (na úrovni MBP2015) ve skutečnosti dosahuje rychlostí na úrovni prvních SSD disků na SATA3 rozhraní, tj reálná rychlost zápisu i čtení je asi desetkrát pomalejší než v MBP2016.

  Pár komentů k tvým postřehům:

  “Apple nedodává k MacBook Pro za 60.000,- plnohodnotný USB-C kabel pro rychlé přenosy dat. Musím si za 500,- koupit další. WTF!!!”

  Běž se oběsit.

  “Apple mi nedal ani k telefonu, ani k notebooku USB-C – Lightning kabel, abych mohl iPhone nabijet z notebooku. WTF!!!”

  Běž se oběsit nebo si kup redukci.

  “Chaos v modelových řadách MacBook Air (co s ním bude?), MacBook a MacBook Pro a naprostá tajuplnost jak to bude dál. Podle mě sami neví.”

  Žádný chaos v modelových řadách není, pouze máš omezený myšlenkový rozsah abys pochopil:

  základní premisu…

  Air 11.6” jehož nástupcem je 12 Core M Macbook.
  Air 13” jehož nástupcem je MBP 13 2016 nonTouchBar (1.4/1.6GHz to 2.0GHz/2.4GHz)
  MBP13” 2015 jehož nástupcem je MBP13 2016 TouchBar 2.7/2.9/3.1GHz to 2.9/3.1/3.3GHz

  Je na tom ještě něco k nepochopení? Připadají ti tři řady: (výprodejový Air) Macbook (CoreM) a MacBook Pro jako chaos? Jiní výrobci mají na trhu běžně i 150různých modelů současně a ty řekneš, že Apple v tom má chaos?

  • Cvilda says:

   Zdarec. Souhlasím.

   AD1 – Kdyby nabíječka byla napevno s kabelem USB-C, tak by bylo míň co psát že?
   Mě osobně vůbec nevadí, že ten kabel jede na USB2, no a co. Bral bych to jako nouzové řešení něco přes to tahat. Navíc v době, kdy jede vše na WIFI…..nemám co dodat.

   AD2 – Je super, že se snaží sjednocovat konektory – KONEČNĚ.
   Kdo si koupí zařízení s Thunderboltem 3, tak dostane kabel k zařízení, takže je v klidu, navíc takové zařízení stojí teďka docela ránu…
   Jinak si myslím, že další iFuck 7S nebo 8 dostane i místo Lightingu USB-C…doměnka.

   AD3 – MagSafe – tato ztráta mě dost zarazila, ale asi nebyla jiná možnost, jak udělat nabíjení ze všech konektorů atd….ale až mě můj syn shodí stroj ze stolu, tak si rychle vzpomenu na předchozí model s magnetem.
   Každopádně MagSafe nebyl dokonalej – přehříval se v místě dotyku konektorků a to docela dost. (můj případ)

   AD4 – TouchBar – SUPER! a zase SUPER!
   Používam jak Win(Parallels), tak MAC a všude perfektní spolupráce…
   Nejsem programátor ani specialista….navíc jsem u WIN použil F klávesy tak 5x všeho všudy – mě nechybí…

   AD5 – Zvuk geniální – OK. Proč ale dělali ty díry na zvuk – proč? Zachvíli se zaserou od špíny a nebude to vizuálně hezký. škoda…

   AD6 – design – není co datat – prostě Apple!

   AD7 – Chaoz? v čem proboha? Máš šest řad. Je to málo?
   Od jiných značek nemáš tak jasnej výběr – a vyber si 🙂

   AD8 – Obraz je super, používám programy na úpravu fotek a skvělý (i na předchozím retina monitoru)

   Chci jen říct, že mám notas týden a jsem naprosto spokojenej, baterku moc nevyužívám, jsem připojenej na USB-C kabelu s rychlostí na kterou si všici stěžujete a napájím se, takže nemůžu posoudit jak dlouho byterie vydrží, protože na střih videa a úpravu fotek, bych baterku hnedka vycucal, stejně jak na předchozím Macu. Za mě je to vše OK.

   Apple myslí dopředu jak bylo zmíněno a tak to prostě je, BER NEBO NECH BEJT.

   Kuba

 7. Tester says:

  Jsem uživatelem Macku uz asi 12 let… zacinal jsem cernym plastovym, pokracoval posledni 17 nackou, pres druhy Air po prvni 12 palcovy macbook… pak jsem chvili experimentoval se Surface ( 3pro, 4 pro a Surface Book), pred par dny jsem se vratil k Macbook Pro 15 v nejvyssi standartnni konfiguraci ( i7, 512 gb, 16 gb AMD 2 gb). Prvni zkusenost byla pozitivni, usb 3.1 mi nevadi, mam redukci, time capsule, ctecku karet 3.1 takze zadny problem…
  mile used bye prekvapen zvukem, klavesnici, touch bar mi take prijde genialni… zkousel jsem strih ve final cut pro, tam to opravdu usetri spoustu casu, to same photoshop, Fotky, mail…bavi me to… problem nastal pri zalohovani… pres usb 3.0 mi hello preheat 100 gb a vzdy se mi Mac restartoval, uz jsem ho skoro jel vratit… pak jsem aktualizoval na beta 10.12.2 a je po problemu… vykon je brutalni, na fotky a videa nema konkurenci, mam moznost porovnani pri strihu videa na desktop s windows (i7-6700 K, 32 gb, 512 ssb samsung evo 950, evga 980 ti- vse taktovane a vodou chlazene) na adobe premier pro…a neda se to srovnat na macku striham cca. 8-10 x rychleji…neuveritelne jak software sedi na hardware… koupi tohoto stroje mohu jen doporucit, i kdyz dnes 12.12. 2016 neni uz v cz na prodej ani jeden, posledni jsem si koupil ja 😀

  • Cvilda says:

   Přesně ! mám stejnej názor !!!
   Finalcut je s TB boží !!

 8. MacBook Pro says:

  Tenhle stroj má smysl, jen pro ty náročné. Jinak bych ty finance asi lépe vložil jinam. Mám MacBook Pro 2015 a myslím, že ještě pár let vydrží.

Comments are closed.