“Škola v přírodě” v komunismu

Dnes jsem si krásně popovídal s paní z pracáku (byla u nás na kontrole). Po oboustranné stížnosti na ministerstvo, Drápka, stát a vůbec mi začala vyprávět o škole v přírodě, ze které se min. týden vrátil její syn z Tylova gymnázia v Hradci Králové.

Celá show se jmenuje “Škola v přírodě”, a mládež odjíždí kamsi na Vysočinu, kde žijí celý týden přesně jako jejich rodiče za komunismu.

Vylosovaní svazáci nastupují do autobusu ve svazáckém oblečku, zbytek v tesilkách, nylonových trikách a šusťácích.

Po příjezdu si rozlosují rodiny, ve kterých budou týden bydlet. Každá rodina má jiný sociální status. Její syn byl v rodině matky samoživitelky, nečlenky KSČ. Jeho kamarád u odborového předáka nedaleké strojírenské firmy. Syn měl v pondělí k večeři čočku s okurkou, zatímco kamarád u odboráře čočku s uzeným. Prý byla i rodina s řízkem ;-).

Samozřejmě dostali kapesné (Kčs) s možností nákupu v nedaleké Jednotě. Na banány si vystáli 2 hodiny frontu a prý měli štěstí – dostalo se na většinu. Ale kapesné měli problém utratit – po dvou dnech se jim ty Fidorky a Kofily přejedli a nic jiného neměli.

Synátor si prý povzdechl “že teda mami jako hlad jste neměli, ale jíst chleba jen s máslem je hrozný”. Internet a mobily samozřejmě neměli, za to si užili v televizi povinně inscenaci Slovenské televize.

V útery psali domu dopis. Přes polovina lidí nevěděla, jak nadepsat obálku ;-).

Zíral jsem na pani s otevřenou pusou a nadšením v očích. Fantastický nápad. A kdo za tímto nápadem stojí? Pan Mgr. Pavel Mervart, dějepisář již zmíněného gymnázia (jak mi prozradila hospodářka gymplu, tyto akce pořádají již čtvrtým rokem)

A ještě reportáž z novin.

print
Tagged , ,

2 thoughts on ““Škola v přírodě” v komunismu

 1. Stan says:

  Michale, kolik Vám je let, žil jste alespoň do 15 let v socíku?

  Ta akce mi totiž tak trochu připomíná, když k nám na ZDŠ v sedmdesátých letech přišel diskutovat milicionář a vysvětloval nám, jak za 1. republiky Masaryk střílel do dělníků, nezaměstnaní stáli fronty na žebračenky a dvanáctičlenná rodina spala v jedné místnosti a na záchod chodila na pavlač.

  Úplně stejná demagogie, vybírající si, co se jí hodí, pouze opačné znaménko. A v době, kdy to tady jde po více než 20 letech budování “demokracie a volného trhu” do kytek, navíc naprosto kontraproduktivní.

  A pozdravujte pana Mervarta a zeptejte se ho, jestli má na svoji akci pouze kladné ohlasy. Především by mě zajímalo, jak se k tomu staví rodiče, co jim teď naši “demokrati” soustavně utahují opasky.

  • michal says:

   Zil jsem 17 let, diky 17.11. jsem nevyletel z gymplu (na zadost StB). A ano, vim presne o co slo. V teto akci nejde jen o “negativni ukazku komunismu”, ale obecne o tom, jak se tehdy zilo obecne.

   Dalsi diskuzi o politice tu nechci, tak to prosim respektujte.

Comments are closed.