“Škola v přírodě” v komunismu

Dnes jsem si krásně popovídal s paní z pracáku (byla u nás na kontrole). Po oboustranné stížnosti na ministerstvo, Drápka, stát a vůbec mi začala vyprávět o škole v přírodě, ze které se min. týden vrátil její syn z Tylova gymnázia v Hradci Králové.

Celá show se jmenuje “Škola v přírodě”, a mládež odjíždí kamsi na Vysočinu, kde žijí celý týden přesně jako jejich rodiče za komunismu.

Vylosovaní svazáci nastupují do autobusu ve svazáckém oblečku, zbytek v tesilkách, nylonových trikách a šusťácích.

Po příjezdu si rozlosují rodiny, ve kterých budou týden bydlet. Každá rodina má jiný sociální status. Její syn byl v rodině matky samoživitelky, nečlenky KSČ. Jeho kamarád u odborového předáka nedaleké strojírenské firmy. Syn měl v pondělí k večeři čočku s okurkou, zatímco kamarád u odboráře čočku s uzeným. Prý byla i rodina s řízkem ;-).

Samozřejmě dostali kapesné (Kčs) s možností nákupu v nedaleké Jednotě. Na banány si vystáli 2 hodiny frontu a prý měli štěstí – dostalo se na většinu. Ale kapesné měli problém utratit – po dvou dnech se jim ty Fidorky a Kofily přejedli a nic jiného neměli.

Synátor si prý povzdechl “že teda mami jako hlad jste neměli, ale jíst chleba jen s máslem je hrozný”. Internet a mobily samozřejmě neměli, za to si užili v televizi povinně inscenaci Slovenské televize.

V útery psali domu dopis. Přes polovina lidí nevěděla, jak nadepsat obálku ;-).

Zíral jsem na pani s otevřenou pusou a nadšením v očích. Fantastický nápad. A kdo za tímto nápadem stojí? Pan Mgr. Pavel Mervart, dějepisář již zmíněného gymnázia (jak mi prozradila hospodářka gymplu, tyto akce pořádají již čtvrtým rokem)

A ještě reportáž z novin.

print
Tagged , ,

2 thoughts on ““Škola v přírodě” v komunismu

 1. Stan says:

  Michale, kolik Vám je let, žil jste alespoň do 15 let v socíku?

  Ta akce mi totiž tak trochu připomíná, když k nám na ZDŠ v sedmdesátých letech přišel diskutovat milicionář a vysvětloval nám, jak za 1. republiky Masaryk střílel do dělníků, nezaměstnaní stáli fronty na žebračenky a dvanáctičlenná rodina spala v jedné místnosti a na záchod chodila na pavlač.

  Úplně stejná demagogie, vybírající si, co se jí hodí, pouze opačné znaménko. A v době, kdy to tady jde po více než 20 letech budování “demokracie a volného trhu” do kytek, navíc naprosto kontraproduktivní.

  A pozdravujte pana Mervarta a zeptejte se ho, jestli má na svoji akci pouze kladné ohlasy. Především by mě zajímalo, jak se k tomu staví rodiče, co jim teď naši “demokrati” soustavně utahují opasky.

  • michal says:

   Zil jsem 17 let, diky 17.11. jsem nevyletel z gymplu (na zadost StB). A ano, vim presne o co slo. V teto akci nejde jen o “negativni ukazku komunismu”, ale obecne o tom, jak se tehdy zilo obecne.

   Dalsi diskuzi o politice tu nechci, tak to prosim respektujte.

Comments are closed.

%d bloggers like this:
Read previous post:
Startup Summit 2012

První ročník Startup Summitu od TyInternety jsem si skvěle užil. Jako...

RPSN je to nejlepší, co si lichváři mohli přát

Nákup jahod skýtá nečekaná překvapení. Přijdu ke stánku, ochutnám a...

Close