Čísla hovoří jasně: Babiš obětoval životy tisíců Čechů, jen kvůli volbám

Tento komentář vyšel 29. 9. 2021 na serveru Seznam Zprávy.

Výsledky, s jakými česká vláda od března 2020 řeší epidemii nemoci COVID, jsou velmi špatné. 

Měli jsme rekordně dlouho zavřené školy, jeden z nejdelších nouzových stavů a v přepočtu na 1 milion obyvatel také jedny z celosvětově největších ztrát na životech. Vláda nejen, že rozhodovala neprofesionálně a chaoticky. Navíc vědomě obětovala životy lidí pro lepší výsledky ve volbách v roce 2020. 

Důvody takto mizerné práce české vlády jsou dva, ale pouze jeden z nich je omluvitelný. Podívejme se na oba důvody podrobněji a dozvíte se, jak premiér Babiš vyměnil téměř deset tisíc lidských životů za lepší volební výsledek. 

První, možná omluvitelný důvod, je prostá neprofesionalita a neschopnost. Vláda opakovaně rozhodovala chaoticky, svá rozhodnutí nebyla schopna komunikovat a tyto chyby opakovala po celou dobu. 

Druhým, neomluvitelným důvodem je vědomé ohrožení a obětování životů lidí z velmi nízkých pohnutek: pro lepší výsledky ve volbách v říjnu 2020. 

Z vědomého ohrožení zdraví a života lidí usvědčují vládu jejich vlastní analytické materiály.

V červenci 2020 vláda zřídila Radu vlády pro zdravotní rizika. V usnesení vlády se píše, že “úkolem Rady je zejména koordinace strategického přístupu v rámci jednotlivých zdravotních hrozeb, podpora Integrovanému centrálnímu řídicímu týmu, dohled nad činností Integrovaného centrálního řídicího týmu a prosazování opatření směřujících k eliminaci zdravotních hrozeb”.

V čele Rady vlády je premiér Andrej Babiš, který si i statutem rady vyhradil mimořádně velké a pouze do jeho rukou koncentrované pravomoci, kdo má být členem tohoto řídícího orgánu v boji proti COVID. Ve stejné době premiér již podruhé převzal plnou politickou odpovědnost za kroky vlády proti COVIDu.

V srpnu 2020 vznikla zdánlivě směšná situace, kdy výše zmíněná Rada v čele s premiérem schválila výrazná omezení kontaktu lidí a povinné roušky ve školách a dalších místech. Dva dny poté toto rozhodnutí premiér napadl a 20. srpna 2020 toto rozhodnutí na neformálním jednání přikázal zrušit

Tato široce medializovaná aférka předpověděla následující týdny, vrcholící krajskými volbami 2. a 3. října 2020. Veřejnost navrhovaná omezení příliš neschvalovala a premiér Babiš v duchu své populistické politiky veřejným průzkumům naslouchal.

Začátkem září 2020 začal prudce růst počet nakažených COVIDem a se zpožděním 14 dní i hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. 

Zlomové dny. COVID, lidi nebo volby?

Začátkem září 2020 se zhroutilo trasování nakažených v KHS, hygienické stanice nebyly schopny trasovat ani polovinu nakažených a pouhý zlomek jejich kontaktů. Epidemie se šířila zcela bez omezení.

Ve čtvrtek 17. září 2020 dostal premiér Babiš tehdy nejaktuálnější analýzu a predikci COVID od profesora Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Jiným datům než od profesora Duška premiér Babiš ani ministr Vojtěch nevěřili.

Tato analýza na 40 stranách detailně popisovala nejen aktuální stav epidemie, ale také předkládala predikci dalšího vývoj v závislosti na krocích schválených vládou.  

Scénáře prof. Dušek předložil dva, oba vycházely ze “snížení základní reprodukce o 50 % (tj. velmi důsledné dodržování všech distančních a hygienických opatření) a  snížení četnosti kontaktů o 50 % (mimo domácí, školní)”. První scénář předpokládal vyhlášení nutných omezení od 24. září 2020, druhý od 1. října 2020.

Prvni model
První scénář předpokládal do konce roku 208 000 nakažených celkem


Druhý scénář s opožděnými opatřeními předpokládal 586 000 nakažených celkem

První scénář předpokládal do konce roku 208 000 nakažených celkem, druhý s opožděnými opatřeními dokonce 586 000 nakažených celkem. 

Velmi prudký nárůst nemocných nemohl být pro vládu překvapením, protože ho poprvé předpokládala již analýza prof. Duška z poloviny prázdnin, přesně z 3. srpna 2020.

V té době prof. Dušek odhadoval smrtnost COVID-19 na 0.4 %, přestože na jaře 2020 byla až 3,1 %. Dnešní čísla ukazují, že ve skutečnosti na COVID zemřelo 1.8 % z pozitivně testovaných pacientů, neboli 18 lidí z tisíce (celosvětový průměr je 2,2 %).

Andrej Babiš vždy s oblibou mluvil o svém selském rozumu a selské matematice. Tak ji použijme.

První predikovaný scénář předpokládal do konce roku celkem 208 000 nakažených, pokud se omezení aktivují 24. 9. 2020. Druhý scénář s aktivací omezení od 1. 10. odhadoval dokonce 586 000 nakažených. Pokud by vláda odložila potřebná omezení o jeden týden, zapříčiní to o  378 000 více nakažených lidí, což při smrtnosti 1,8 % činí 6 804 mrtvých.

Ve stejný den, 17. září 2020, kdy dostal premiér analýzu ÚZIS, opakovaně zlehčoval rizika COVID v médiích. V parlamentu opozici doporučoval, aby “neřešila epidemii covidu-19, ale raději schválila zahrádkářský zákon”. Ve stejný den také odmítl obnovení činnosti Ústředního krizového štábu.

Vláda Andreje Babiše v září 2020 přijímala omezení chaoticky, bez ohledu na odborná doporučení tak, aby si příliš nepodráždila veřejnost. Telegraficky:

 • Od 10. září začíná platit nařízení, že ve všech vnitřních prostorech je nutné nosit roušky, ne však ve školách.
 • Od 16. září omezila počet lidí na kulturních a sportovních událostech, omezila provoz restaurací v obchodních centrech, ale nezavedla povinné roušky či respirátory.
 • Od 18. září zpřísnila opatření, všichni učitelé a studenti druhého stupně škol přes střední školy a vysoké musí mít během výuky na ústech roušky, restaurace měla omezení na provoz maximálně do půlnoci.září premiér Babiš v projevu přiznává chybu v úsudku a prováděných opatřeních, den předtím rezignoval ministr zdravotnictví Vojtěch.
 •  22. září vláda rozhodla o vyhlášení druhého nouzového stavu na 30 dnů. Omezila výuku na středních školách a učitelům poslala respirátory, v parlamentu Babiš odmítal plošné uzavření provozoven, “nechci znovu vše uzavřít, křivku nárůstu nakažených podaří zploštit i bez toho”.
 • 2. října a 3. října 2020 proběhly krajské volby.

Teprve 8. října, 21 dní po varující analýze ÚZIS, vláda na mimořádném jednání schválila restriktivní opatření, která před volbami označovala za nepotřebná. Ve dvou vlnách, od 9. a od 12. října, omezila a úplně zakázala mimo jiné sportovní, kulturní a další volnočasové akce, omezila činnost úřadů, škol i otevírací dobu restaurací.

Andrej Babiš, jako předseda vlády a současně předseda Rady vlády pro zdravotní rizika, vědomě vyměnil potenciální volební výsledek v krajských volbách za životy nejméně 6800 zbytečně mrtvých. Pokud by nutná opatření aktivoval o 3 týdny dříve, minimálně 6800 lidí mělo šanci žít.

Obětoval životy tisíců Čechů z nízkých pohnutek, jen kvůli výsledku voleb.

Kolik Čechů obětuje Andrej Babiš příště?

Nebudeme mezi nimi i my?


Občas někdo namítne, že po boji je každý generál. Kritiků chování vlády v září 2020 bylo mnoho, varovali před kritickými scénáři růstu epidemie a já jsem patřil mezi ně. Možná vás oslová má obžaloba vlády, kterou jsem napsal téměř přesně před rokem.

PREMIÉRE, MINISTŘI, OBVIŇUJI VÁS, SELHALI JSTE!

 


print

2 thoughts on “Čísla hovoří jasně: Babiš obětoval životy tisíců Čechů, jen kvůli volbám

 1. Jaromir Feketka says:

  Zjistete u firmy ktera posilala sms pozitivni/ negativni. Cisla pozitivnich byla do krajskych voleb 2020 umele snizovana.

 2. 1borek says:

  Restrikcemi nemohl Babiš zachránit žádný život, jen nákazy odsunout na později. Ale karanténami, a odmítáním léčky covidových pacientů praktickými lékaři, přivodil úmrtí odhadem 20.000 lidí, kterým se nedostalo žádoucí zdravotní péče. Direktivy na odmítání nemocných a jejich zavírání do karantény dělal na Babišův příkaz ministr Vojtěch. Doufejme, že po volbách budou potrestaní

Comments are closed.