BIS naznačuje infiltraci prezidentského úřadu čínskou tajnou službou

Výroční zpráva BIS za rok 2014 se v kapitole 2.3 zabývá Kontrarozvědnou činností.

Většina této zprávy mapuje působení ruských tajných služeb na území ČR. Poslední odstavec se věnuje jiné mocnosti:

V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků.

Tento odstavec je zajímavý v kontextu aktuální návštěvy prezidenta Zemana v Číně. Stačí pár titulků:

Ale nejzajímavější událost odhalil Český rozhlas

Český rozhlas zjistil, že předseda představenstva firmy CEFC, Číňan Ye Jianming, je od dubna přímo poradcem prezidenta Miloše Zemana. Podle informací na webu CEFC dostal jmenovací pověření osobně z rukou vedoucího kanceláře Vratislava Mynáře a šéfa poradců Martina Nejedlého přímo v Šanghaji.

Na webu prezidenta Miloše Zemana ale jméno Ye Jianminga v seznamu poradců ani členů expertního týmu uvedeno není. Důvod Českému rozhlasu vysvětlil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Jde o určité speciální poslání, není součástí klasického expertního nebo poradního týmu pana prezidenta. Je to speciální poradce pro Čínskou lidovou republiku pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje. Samozřejmě ta činnost není nikterak honorována.“

Ye Jianming byl na pražském Hradě už nejméně dvakrát. Letos v březnu a také v srpnu, kdy Miloš Zeman přijal také prezidenta společnosti CEFC Chan Chauta.

print