Nečestná hra českého Vodafone se zákazníky

Jsem 17 let zákazníkem Vodafone a zajímá mě,  jak se ke mě můj operátor chová. Proto se budu zabývat pouze Vodafone. Zákazníci O2 a T-Mobile – neradujte se, u vás je situace ještě horší.

Vodafone je druhý největší mobilní operátor na světě (hned po China mobile). Působí v 28 zemích pěti kontinentů, má přes 526 milionů zákazníků. Výrazně nadprůměrné ceny telco služeb v ČR prokázalo mnoho průzkumů a porovnání. Já se chci soustředit na jednu část ceníku – roamingové ceny mimo EU.

“Zrušení roamingu v EU” přineslo zákazníkům Vodafone CZ pár překvapení, 154-krát vyšší cena za data do Švýcarska bylo jedno z nich.

Požádal jsem na twitteru o reakci šéfa Vodafone CZ Jiřího Báču. Jeho odpověď byla rychlá.

Michale, omlouvám se za pozdní odpověď, jsem pracovně v zahraničí. V 🇨🇭 máme násobně vyšší náklady než v EU (není velkoobchod regulace). Nechtěli jsme tyto náklady přenášet na všechny zákazníky, proto ke změně došlo cíleně ve Švýcarsku a přesunuli jsme ho do nejbližší 2. zóny.

Pokud se najde rozsah nad rámec par znaku twr, rádi vysvětlíme náklady roamingu kde i v rámci VFG se náklady pro země liší.

PR masírka Vodafone na argumenty v diskuzi příliš nereagovala. 12.7. Vodafone oznámil, že snižuje ceny dat v Zóně 2 více než 30x. Což mělo vliv i na výše zmíněné Švýcarsko.

Na okamžité dotazy veřejnosti proč jsou stále ceny 5x vyšší (u dat) a 50x vyšší u volání než před měsícem Vodafone odpověď neměl. Za to se chlubil, že tato “sleva” byla výsledkem vyjednávání lepších podmínek.

@Vodafone_CZ:Na vyjednání lepších podmínek jsme pracovali už delší čas. Stále v tom pokračujeme a na podzim ještě zónu 2 rozšíříme.

@Vodafone_CZ:Cena odráží náklady + porovnejte s našimi konkurenty – jsme násobně levnější. Na podzim ještě chystáme rozšíření zóny 2.

@JirkaBaca: Velmi jednoduché. 🇨🇭neni🇪🇺. Všechny země 🇪🇺Z1. 🇨🇭má jedny z nejvyšších nákladu na roaming. Nezlevnovali jsme🇨🇭aleZ2 tedy 58 zemi!!Mrk O2 TMO

@JirkaBaca: My jsme nezlevnovali Švýcarsko. My jsme zlevnovali 58 zemi! Vy zcela tendenčně píšete o jedné zemi z 58…. ty mimochodem budeme navyšovat

Shrňme si to:

Roaming Švýcarsko Volání odchozí/min Volání příchozí/min SMS 1MB dat Rozdíl k 1.6.2017
1.6.2017 6.21Kč 0.36Kč 1.96Kč 1.63Kč
12.6.2017 30.52Kč 17.81Kč 9.68Kč 252 Kč 50x/5x/5x/154x
27.7.2017 30.52Kč 17.81Kč 9.68Kč 7.7 Kč 50x/5x/5x/4.7x

Pokud bychom měli Vodafone věřit, pak výsledek vyjednávání nových roamingových cen nebyl úspěšný ani trochu.

V argumentaci Vodofane se také objevuje výmluva na velikost, resp. malost českého trhu.

Ondřej Malý, koordinátor digitální agendy ČR a bývalý člen Rady ČTÚ upozornil na existenci firmy Vodafone Roaming Services, existující “za účelem centralizace veškerých roamingových služeb pro skupinu Vodafone”.

Vodafone Roaming Services: We are Vodafone’s central wholesale roaming team. We manage the contracts and technical connectivity with more than 650 foreign networks in almost every country of the world. We steer customers to the best available network and monitor their voice and data quality, around the clock. We negotiate roaming rates and traffic volumes with our roaming partners and settle the resulting payments with them.

Spolupráci s Vodafone Roaming Services potvrzuje i výroční zpráva Vodafone (str. 14).

Společnost dále využívá a poskytuje služby mezinárodniho roamingu s ostatními společnostmi skupiny Vodafone. V lednu 2012 uzavřela společnost novou mezinárodní roamingovou smlouvu (tzv. Vodafone lntemational Roaming Agreement .VIRA”) s Vodafone Roaming Services S.a.r.L., která byla založena za účelem centralizace veškerých roamingových služeb pro skupinu Vodafone. V roce 2015/2016, resp. 2014/2015 realizovala společnost z titulu roamingových transakcí s Vodafone Roaming Services S.a.r.l. výnosy 44mil Kč a náklady 57mil. Kč, resp. 44mil.Kč a 53 mil. Kč.

Nyní je zřejmé, že veškerá veřejná argumentace Vodafone CZ ohledně cen roamingu je falešná.
Neprobíhalo žádné skutečné vyjednávání roamingu se Švýcarskem, ale došlo pouze ke stanovení nové cenové hladiny pro zákazníky, shodou okolností 5x až 50x dražší než byla před změnou. Následované dalšími PR lžemi a odrbáváním zákazníka. Skutečný “český specifický trh za všechny peníze /zákazníka/”.

V takové konstelaci by bylo “příliš drastické” porovnávat roaming Vodafone CZ s pozitivními roaming extrémy jako T-Mobile US či Three UK, porovnejme tedy ceny českého roamingu Vodafone CZ s ostatními Vodafone pobočkami v Evropě, a to volání a data do Švýcarska a do USA.

Porovnání cen roamingu Vodafone CZ s Vodafone v jiných státech

Vysvětlivky:

 • Všechny ceny jsou uváděny v EUR s DPH, pro případný přepočet měn byl použit kurz z 15-16.7.2017 na google.com.
 • Všechny ceny jsou pro zákazníky s tarifem, ne pro předplacené karty.
 • 1GB ve výhodném balíčku – cena 1GB roaming dat s využitím výhodného roaming balíčku a v případě potřeby dokoupení dat. Obvykle se jednalo o balíček “roaming na den” a obdobný (paušální platba na určitý objem volání, SMS a dat na 24 hodin).
 • 1GB (počítaná) data – cena za 1GB roaming dat při platbě za využitá data, mimo zvýhodněné balíčky. Někteří operátoři nabízejí pouze zvýhodněné balíčky. Obvykle šlo o tarif World data plan či obdobný.
 • Týden ve Švýcarsku/USA – počítáno jako cena 7 dní v destinaci, 1 hodina příchozích hovorů (20 hovorů), 1 hodina odchozích hovorů (20 hovorů), 100 odeslaných SMS domů, spotřebování 1GB roaming dat s využitím výhodného roaming balíčku a v případě potřeby dokoupení dat. Obvykle se jednalo o balíček “roaming na den”, RED tarif či doplněk k němu. Jako cena je uvedena cena navíc k běžnému tarifu pro nefiremního zákazníka, který by klient zaplatil.
 • Ceny volání a SMS jsou uváděny základní roaming ceny, mimo výhodné balíčky.
 • Nulová cena za služby znamená, že roaming je součástí domácího tarifu či je země zařazena do skupiny zemí spadajících pod EU roaming.
 • Zdroj dat pro grafy a tabulky.

Cena týdenního roamingu

Pro porovnání jsem použil týdenní pobyt v cílové zemi s těmito využitými službami:

 • 1 hodina příchozích hovorů (20 hovorů),
 • 1 hodina odchozích hovorů (20 hovorů),
 • 100 odeslaných SMS domů,
 • spotřebování 1GB roaming dat s využitím výhodného roaming balíčku a v případě potřeby dokoupení dat.

Jako cena je uvedena cena zaplacena navíc k běžnému tarifu pro nefiremního zákazníka, který by klient po pobytu zaplatil.

 

Nečestná hra se zákazníky

Švýcarský roaming s Vodafone CZ je 9 nejdražší z 12 srovnávaných zemí. Dvě země menší než ČR (vzpomínáte na argument že je ČR malý trh pro vyjednání lepších podmínek roamingu), poloviční Irsko a srovnatelné Maďarsko, mají Švýcarsko dokonce “zadarmo”.

5 evropských Vodafone poboček ze 13 porovnávaných zařadilo Švýcarsko do EU roamingu, který je “zadarmo”, tři další jsou o výrazně levnější.

Datový roaming do USA je ještě o jedno místo horší, výše postavené státy jsou 5x až 10x levnější..

Řádové rozdíly v cenách roamingových služeb nejsou důsledkem vyjednávací síly jednotlivých poboček (zvláště když je roaming řešen centrálně na holdingové úrovni), jsou pouze a jenom obchodním rozhodnutím místních poboček.

Obchodním rozhodnutí českého Vodafone je, že platíme roamingové ceny až 50x vyšší, než srovnatelné Maďarsko.

Doplnění z 17.7-3.8:

 • V říjnu 2016 se CH op. dohodli, že si MTR sníží a budou dále snižovat cca k 2.8 ct. Dle wiki většina zemí EU MTR roam = non-roam, CH nevím
  CH nemá regulované TR, čvc 2016 – avg MTR do CH ~6 eurocent/min, v lednu 2017 ~3 ct/min. Ale v roam. se mohou lišit.
 • Ještě dodám, že v průměru je MTR v EU kolem nebo pod 1 eurocent/min, rozdíl v CH je výrazný. Takže některé země to určitě dotují. (zdroj)
 • MTR v EU je regulovaný na max +/- 1€c. V CZ se to týká terminace volání z EU čísel v CZ (tedy i CZ čísla volajícího z jakékoli země do CZ). (zdroj)
 • Roaminogové sazby do CH klesají, nikoliv rostou, jak tvrdí Vodafone: https://www.swisscom.ch/en/about/medien/news/head-of-roaming-on-scrapping-roaming-in-the-eu.html a  https://twitter.com/ondrej_m/status/886922975215321089

Pár dalších grafů a porovnání

Data 1GB v roamingu pro USA a Švýcarsko

Volání a SMS

 

 


Celý obsah či libovolnou část tohoto článku je možné převzít, ale pouze s uvedením autora a funkčního odkazu na tento článek (či URL v offline médiu).

print
Tagged ,

12 thoughts on “Nečestná hra českého Vodafone se zákazníky

 1. nejento says:

  Je neskutečně odporné, co si operátoři jsou schopni dovolit, ale je bohužel pravda, že v tomto ohledu dost selhává regulátor.

 2. Švýcarské UPC teď ke svým mobilním tarifům nabízí roaming v EU za příplatek 6CHF, takže neomezené hovory a SMS, plus 4GB dat za 35CHF (za 29 bez roamingu). A to je k tomu v zásadě nic nenutí, ostatní operátoři zatím nereagovali.

 3. Dobrý den, Michale,
  v článku jsou některé informace zavádějící, takže následně obsahuje chybné závěry. Proto přidávám vysvětlení některých nepřesných sdělení.
  Náklady na zajištění roamingu ve Švýcarsku jsou pro nás nejvyšší ve srovnání s jinými zeměmi Evropy a v poslední době nám poplatky za použití sítě ve Švýcarsku ještě vzrostly. Proto jsme Švýcarsko nemohli ponechat ve stejné zóně, kde jsou země EU, kde roamingové příplatky díky regulaci skončily úplně. Švýcarsko jsme tedy přesunuli do nejbližší 2. zóny – jiné technické řešení jsme k datu spuštění roamingové regulace neměli a technicky nebylo možné sladit to se změnou cen ve 2. roamingové zóně. Když se tedy budeme bavit pouze o Švýcarsku, tak v tu chvíli (k 11. červnu 2017) došlo ke skokovému nárůstu cen za roamingové služby i pro naše zákazníky. Už delší dobu jsme ale vyjednávali lepší podmínky pro zajištění roamingu v dalších zemích a před pár dny jsme oznámili výsledek – od 27. července 2017 výrazně snižujeme cenu datového roamingu pro všech 58 zemí, které patří do zóny 2. Tato změna sice nesouvisí přímo s přesunem Švýcarska, ale samozřejmě i Švýcarska se snížení bude týkat. Nikdy jsme ale netvrdili, že jsme se Švýcarskem vyjednali v posledních týdnech lepší podmínky, jak je v článku naznačeno.
  V článku je dále uvedeno, že skupina Vodafone vyjednává roamingové služby společně přes společnost Vodafone Roaming Services, a proto musí mít všechny pobočky “logicky” stejné náklady. To ale není pravda a snažili jsme se to už vysvětlit (byť v omezeném prostoru) na Twitteru. Společnost Vodafone Roaming Services pro pobočky Vodafonu opravdu centrálně vyjednává roamingové poplatky, které si operátoři vzájemně účtují za využití sítě (tzv. IOT – inter operator tariffs). Ceny roamingového provozu se ale skládají ještě z tzv. MTR (mobile termination rate) – propojovacích poplatků za ukončení hovoru v síti cílového operátora (jde o příchozí volání na českou SIM v zahraničí). Tyto poplatky určuje přímo cílový operátor a jsou vůči operátorům/pobočkám rozdílné. Proto se ceny a podmínky roamingu liší i mezi jednotlivými pobočkami Vodafonu – každý jednotlivý operátor/pobočka má jiné náklady na zajištění roamingu. Je to vidět také v grafice na https://pbs.twimg.com/media/DEmC48IW0AAU6FL.jpg.
  Ondra

  • michal says:

   1) Poplatky za odchozi volani vam stouply 50x? A poplatky za ostatni sluzby 5x?
   2) mate tyto poplatky 10x az 100x vyssi nez jine pobocky VF?
   3) jake % nakladu na roaming tvori MTR poplatky?
   4) jsou MTR poplatky pro VF CZ ve Svycarsku srovnatelne s MTR poplatky pro svycar.operatory v CZ u VF?

   • Michale, na toto vám už bohužel s ohledem na obchodní tajemství odpovědět nemůžu. Ondra

    • michal says:

     Ja nechci konkretni ceny. Vymlouvate se.
     1) Info o kolik % vam poplatky stouply nic nerika o konkretni cene. Je to relativni udaj bez znalosti zakladu.
     2) dtto
     3) dtto
     4) dtto

   • Lukas says:

    Jestli má ČR pobočka Vodafonu 10x nebo dokonce 100x vyšší náklady na něco (virtuální poplatek za využití sítě), než jiná pobočka Vodafonu v sousední zemi, buď tady kluci dělají něco hodně blbě nebo nám hodně kecají 🙂

  • michal says:

   Prumerne MTR ve Svycarsku je 0.032987EUR/min a kleslo tam mezirocne o 3.64%. viz http://berec.europa.eu/eng/document_register/subject_matter/berec/download/0/7095-termination-rates-at-european-level-janu_0.pdf

   To Vase tvrzeni o zvyseni MTR poplatku popira…

   • Nevidím tam nic, co by naše slova popíralo. Jaké podmínky mají u Švýcarských operátorů ostatní operátoři, to nevíme. Průměr je velmi ošidná věc, ale to určitě vysvětlovat nemusím 🙂 Ondra

    • michal says:

     Pokud mate podminky o rad horsi nez jine VF ci operatori, pak delate velmi spatnou praci.

     A to si nemyslim…

     • Jan says:

      Michale,
      nemá smysl s nima o tom debatovat… donekonečna budou zkreslovat, ohýbat a lhát. Mimochodem už jen z argumentu ČR je malá země se mi chce zvracet. Bydlím v Gibraltaru, je zde cca 30k obyvatel na 5 čtverečních milich a Gibtelecom má Švýcarsko zdarma jako EU a USA jako zónu 2 pokud jste v roamingu v síti AT&T (tedy 1 MB za £0.17), v roamingu přes jiné ISP to je zóna 10-13.

      Jinak ještě doplnění, Gibtelecom je vlastněn tuším SloveniaTelecom.

 4. Pavel Novak says:

  Objednejte si předplacený tarif v Rakousku u T-mobile . Nevýhoda je rakouské číslo, jinak ceny v ČR i EU budete mít lepší než od našich operátorů. Data 8GB z toho 6 GB v roamingu tj. u nás, neomezený hlas a SMS. Závazek 2 roky cena 20 EUR měsičně. Kartelové dohody, na kterých je regulátor motivován , se prostě vydiskutovat nedají. Řešení je v Parlamentu.

Comments are closed.